All-Gridiron Team Nominations Being Accepted

Coaches, players, and media members are encouraged to nominate their favorite North Carolina high school football players for the 2016 Carolina Gridiron All-Gridiron team.

Check Out The Weekly Top 15 This Season

CarolinaGridiron.com releases Top 15 Rankings every week. Be sure to check back each Thursday duing the season to see where your favorite team is ranked.

College Football in North Carolina

Carolina Gridiron has expanded coverage to all Division I and II college football teams in the state of North Carolina. See how your favorite college team is doing on the gridiron this season.

Scrimmages and Jamborees

With your help, we were able to once again put together the most comprehensive statewide high school football jamboree/scrimmage list in North Carolina. Be sure to check back in 2016 for more scrimmages and jamborees.

Carolina Gridiron FAIR Rankings

The 2016 Carolina Gridiron FAIR Rankings will be released a few weeks into the high school football season. Be sure to check back to see where your team stacks up against the rest of the state.

2016 NC HS FB Scrimmage/Jamboree List


Welcome to our annual list of upcoming NC HS Football Jamborees and Scrimmages.

Our goal every year with this list is to help boost exposure, interest and attendance at these fun events.

Coaches and fans, if you want us to add your Jamboree/Scrimmage or know of one taking place, please add it by using the link below or contact Brian Barnes (bbarnes@carolinagridiron.com, t: @NCGridironNews) or Justin Jones (jjones@carolinagridiron.com, t: @NCGridiron).

We are constantly adding to this list, especially as we get closer to scrimmage week. So be sure to check back often.

Add your scrimmage or jamboree here.


Wednesday August 10

Time: 8:00 AM
Piedmont HS
Teams: Piedmont, Cheraw (SC), Central Academy, Albemarle

Time: 8:00 AM
Pinecrest HS
Teams: Pinecrest, Terry Stanford, Jack Britt, NW Guilford, Sanderson

10:00 AM
Charlotte Country Day
Teams: Country Day, Shelby, Cuthbertson, Gaffney(SC)

10:00 AM
Watauga HS
Teams: Watauga, West Caldwell

5:00 PM
Battle of the Carolinas Football Classic
Lumberton HS
5:00 PM - Fairmont vs. Lakeview (SC)
6:00 PM - Scotland vs. East Bladen
7:00 PM - West Brunswick vs. Latta (SC)
8:00 PM - Purnell Swett vs. Dillon (SC)
9:00 PM - Lumberton vs. Marlboro (SC)
Admission: $7 at gate. Discount tickets available in advance at each school.
Weather make-up date: August 11th

5:00 PM
Carolina Preps Jamboree
Parkland HS
Teams: East Forsyth, Dudley, North Davidson, A.L. Brown, Leesville Road, Davidson Day, Independence, Parkland

5:00 PM
Eastern Randolph HS
Teams: Eastern Randolph, Western Alamance, More TBA

5:00 PM
Wallace-Rose Hill HS
Jack Holley Football Complex
Teams: Wallace-Rose Hill, West Brunswick

5:00 PM
West Montgomery HS
Teams: West Montgomery, East Montgomery, Central Davidson, West Stokes
Needs 4 more teams

6:00 PM
A.C. Reynolds HS Jamboree
Games:
Murphy vs Asheville
Erwin vs Freedom
A.C. Reynolds vs N. Henderson

6:00 PM
Crest HS
Teams: Crest, Forestview

6:00 PM
East Carteret HS
Teams: East Carteret, Havelock, SW Onslow, Greene Central

6:00 PM
Hobbton HS
Teams: Hobbton, Smithfield-Selma, South Lenoir, Trinity Christian
Format: 2 teams on each end, running clock, switch after 10 mins
Admission: $5

6:00 PM
Nash Central HS
Teams: Nash Central, Warren County

6:00 PM
North Lenoir
Teams: North Lenoir, Topsail

6:00 PM
Northeast Guilford HS
Teams: NE Guilford, Mount Tabor, Ben Smith, W. Guilford

6:00 PM
Riverside-Martin HS
Teams: Riverside-Martin, Plymouth, Northeastern, Northside-Jax

6;00 PM
South Johnston HS
Teams: South Johnston, Knightdale, East Wake, JH Rose

6:00 PM
South Point HS (JV & V)
Teams: South Point, Cox Mill, South Iredell, Vance

6:00 PM
West Forsyth HS
Teams: West Forsyth, Hough, West Rowan, Charlotte Catholic
Format: 7 minute quarters with running clock, 4 quarters with each team

Time: TBA
Alexander Central HS
Teams: Alexander Central, Bunker Hill

Time:TBA
Lakewood HS
Teams: Lakewood, Clinton

Time: TBA
South Rowan HS
Teams: South Rowan, West Stanly

Time: TBA
Tarboro HS
Teams: Tarboro, DH Conley

Thursday August 11

5:00 PM
Pender County Jamboree
Heide Trask HS
Teams: Heide Trask, Topsail, Pender

6:00 PM
North Stanly HS
Teams: TBA
Needs Teams
Contact Scott Crisco: Scott.Crisco@Stanlycountyschools.org

Time: 6:00 PM
Harnett County Jamboree
Campbell University, Barker-Lane Stadium
Teams: TBA

Time: TBA
Rocky Mount HS
Teams: Rocky Mount, Southern Nash

Friday August 12

Time: 10:00 AM
Trinity HS Jamboree
Teams: Trinity, Wheatmore, Atkins, South Davidson
Needs one more team
Contact Coach Andrews: bandrews@randolph.k12.nc.us

5:00 PM
BB&T Jamboree
Wilmington's Legion Stadium
Teams: Laney, Hoggard, New Hanover, Ashley, more TBA

6:00 PM
Cleveland County Jamboree
Crest HS
6:00 PM: Burns vs Polk County
7:00 PM: Kings Mountain vs. Asheville
8:00 PM: Shelby vs. Forestview
9:00 PM: Crest vs A.C. Reynolds
Format: Game situation, 1 hr each

6:00 PM
Cleveland HS
Teams: Cleveland, Southern Durham, Hunt, Lee, Panther Creek, Harnett Central.
Format: Alternating 10 play series
Admission: $5

6:00 PM
Dudley HS
Teams: Dudley, Page, Ben Smith, Western Alamance, HP Central, Vance, RJ Reynolds
Format: 10-10-10-10, then game situation
Admission: $5
Needs one more team
Contact: Brandon AndersonAndersv3@gcsnc.com (336)517-4044

6:00 PM
Edenton Holmes HS
Teams; Edenton Holmes, Bertie, Princeton, Jones, South Creek, Manteo, Camden, Nansmond Suffolk(VA)
Admission: $6

6:00 PM
Fike HS
Teams: Fike, Nash Central

6:00 PM
Hibriten HS
Teams: Hibriten, South Point

6:00 PM
Mooresville HS
Teams: Mooresville, Cox Mill, Davie County

6:00 PM
NewBridge Bank Jamboree
West Davidson High School
Varsity (Glosson Stadium – West Davidson)
6:00 North Davidson vs. West Davidson
Central Davidson vs. Ragsdale
7:00 North Davidson vs. East Forsyth
Ragsdale vs. Ledford
8:00 East Forsyth vs. Eastern Guilford
Northeast Guilford vs. Central Davidson
9:00 West Davidson vs. Eastern Guilford
Northeast Guilford vs. Ledford

Junior Varsity (Tyro Middle School)
6:00 East Forsyth vs. Eastern Guilford
Ledford vs. Northeast Guilford
7:00 West Davidson vs. Eastern Guilford
Central Davidson vs. Northeast Guilford
8:00 West Davidson vs. North Davidson
Ledford vs. Ragsdale
9:00 North Davidson vs. East Forsyth
Ragsdale vs. Central Davidson

6:00 PM
NewBridge Bank Jamboree
Mount Tabor High School
Varsity
6:00 West Stokes vs. Mount Tabor
Reagan vs. Northwest Guilford
7:00 Glenn vs. East Davidson
Lexington vs. Carver
8:00 West Stokes vs. Glenn
Mount Tabor vs. Northwest Guilford
9:00 East Davidson vs. Lexington
Reagan vs. Carver

Junior Varsity
6:00 Glenn vs. East Davidson
Lexington vs. Carver
7:00 West Stokes vs. Mount Tabor
Reagan vs. Northwest Guilford
8:00 East Davidson vs. Lexington
Reagan vs. Carver
9:00 West Stokes vs. Glenn
Mount Tabor vs. Northwest Guilford

6:00 PM
NewBridge Bank Jamboree
Rockingham County High School
Varsity
6:00 Reidsville vs. Southern Guilford
McMichael vs. Grimsley
7:00 Morehead vs. Southern Guilford
Rockingham County vs. Grimsley
8:00 Reidsville vs. Southwest Guilford
McMichael vs. Western Guilford
9:00 Morehead vs. Southwest Guilford
Rockingham County vs. Western Guilford

Junior Varsity
6:10 Morehead vs. Southwest Guilford
Rockingham County vs. Western Guilford
7:10 Reidsville vs. Southwest Guilford
McMichael vs. Western Guilford
8:10 Morehead vs. Southern Guilford
Rockingham County vs. Grimsley
9:10 Reidsville vs. Southern Guilford
McMichael vs. Grimsley

6:00 PM
South Iredell HS
Teams: South Iredell, Hopewell

6:00 PM
TC Roberson HS
Teams: TC Roberson, Watauga

6:00 PM
West Stanly HS
Teams: West Stanly, Red Springs, Cannon, J.M. Robinson

7:00 PM
Sampson County Jamboree
Clinton HS
Teams: Clinton, Midway, Union, Lakewood
Format: running clock
Admission: $6

Time: TBA
Alexander Central HS
Teams: Alexander Central, Maiden, Hickory, Wilkes Central

Time: TBA
Southside HS
Needs one more team

Saturday August 13

12:00 PM
HighSchoolOT.com Jamboree
Cardinal Gibbons HS
Games:
12:00 PM - Bunn vs C.B. Aycock
1:20 PM - Leesville Road vs E.E. Smith
2:40 PM - Northern Durham vs Lee County
4:00 PM - Southern Durham vs New Hanover
5:40 PM - South Johnston vs Rocky Mount
7:00 PM - Middle Creek vs Millbrook
8:20 PM - Cardinal Gibbons vs Heritage
Admission: $5 All day pass

2:30 PM
Marine Federal Credit Union Jamboree
Northside-Jax HS & MS
Teams: Northside-Jax, East Carteret, East Duplin, Dixon, White Oak, Jacksonville, Swansboro, SW Onslow, Richlands, Heide Trask, Croatan, Lejuene, South Lenoir, Pender, Kinston, West Craven
Admission: $5 per person, kids 5 & under free.
Event Info: http://www.footballjamboree.com/home
Schedule Info: http://www.footballjamboree.com/day-of-event/

3:00 PM
Jamboree At The Nest
Mountain Island Charter
Teams: Mountain Island Charter, Northside Christian, Union Academy, Grass Crossing, New Covenant, Victory Christian
Format: Down and Distance
Admission: $5

5:00 PM
5th Annual Jaguar Jamboree
Northampton HS
Teams: TBA
Needs Teams
Contact George Privott: privottg@northampton.k12.nc.us







Add your scrimmage or jamboree below.


2016 NCHSAA Head Football Coaching Changes

2016 NCHSAA Head Football Coaching Changes

As of 7/5, 75 NCHSAA schools have made our Football Head Coaches changes list.
Latest news: Rolesville hires Wilson Helms; Scott Jones Returns to Camden County; Carrboro names Ken Lathan; Hunt promotes Keith Byrum to head coach



SchoolOld CoachNew Coach
AlbemarleScott SmithJim Mason
Alexander CentralNick BazzleButch Carter
AndrewsAvery CutshawJames Phillips
AshevilleDanny WilkinsDavid Burdette
Athens DriveChris MartinJeremy Fullbright
Ben SmithAntonio KirkpatrickBrandon Wiggins
BerryAndrew Howard(vacant)
BertieTyrus HillGrantley Mizelle
BroughtonBilly LaneChris Dawson
Bunker HillTravis ConnerDavid Haynie
BurnsRobert SenseneyDavid Devine
ByrdScott BarbourMike Paroli
CamdenChris McGeeScott Jones
CarrboroMelvin GriffinKen Lathan
Cedar RidgeSteve JohnsonScott Loosemore
Central DavidsonChad TedderClayton Trivett
Chatham CentralBob Pegram(vacant)
CherryvilleKeith FoxTim Pruitt
ClaytonRandy PinkowskiHunter Jenks
East ColumbusRocky LewisMaurice Huey
Eastern WaynePhil GrayLeander Oates
EE SmithErnest KingDeron Donald
FoardTom HarperDerrick Minor
Forest HillsJohn LoweryCory Smith
FranklintonJeremy BuckJeVar Bransome
GaringerPercell Gaskins(vacant)
GrahamAnthony Timmons(vacant)
GrimsleyPat NealDarryl Brown
HayesvilleMitch MyersKenneth Dockery
Hickory RidgeMarty PaxtonJason Siedel
High Point AndrewsRodney McKoyJohn Patterson
HillsideAntonio KingRay Harrison
HopewellCharlie GrayBrian Hurlocker
HuntSteve HinnantKeith Byrum
IndependenceJustin HardinScott Young
JonesJohn DavisGreg Hampton
JordanLaDwaun HarrisonAnthony Barbour
KnightdaleCedric DarganAnthony Timmons
LejeuneSimon DorseyTaylor Bodine
MadisonMark GosnellBen Rhodarmer
MaidenFrank SniderWill Byrne
MattamuskeetLuke BarkerRick Perry
McDowellCarson GowanAndy Morgan
MooresvilleHal CappsMarty Paxton
MoreheadEarl BatesLin Stadler
North HendersonJ.D. DinwiddieJustin Clark
North IredellSandy GrintonDavid Lewis
North JohnstonAshley EnnisJon Riba
North PittDavid BoalBrent Wooten
Northern GuilfordJohnny RoscoeEric Westberg
Northside-JacksonvilleBob EasonKendrick Pollock
Northwest CabarrusRich WilliamsBrandon Gentry
OverhillsRodney BarrMark Kirk
PasquotankKendrick ParkerChris McGee
Porter RidgeZach BevilacquaMike Hertz
Providence GroveDanny MartinCalvin Brown
RichlandsJustin SniderGene Boley
RobersonChris DealJ.D. Dinwiddie
RockinghamDerrick MinorMike Gebbia
RolesvilleJermaine EvansWilson Helms
Smoky MountainDavid NapertChris Brookshire
South BrunswickRocky LewisDaniel Finn
South CaldwellButch CarterSean McMenomy
South ColumbusKyle HutchisonRussell Dove
South CreekGrantley MizelleWill Harrell
South GranvilleDon ColganMike Hobgood
South JohnstonHunter JenksMatthew Riggsbee
South StokesJonathan FrasherPaul Hall
Southeast RaleighMike ThibodeauDaniel Finn
Southern GuilfordDarryl BrownEarl Bates
St. PaulsTrey SasserErnest King
West BladenRussell DoveTodd Pait
West CravenMatthew Riggsbee(vacant)
West ColumbusJason JonesJames Pierce
West MecklenburgJeff CaldwellJarvis Davis

Nominations Being Accepted for the 2016 All-Gridiron Team

Coaches, players, and media members are encouraged to nominate their favorite North Carolina high school football players for the 2016 Carolina Gridiron All-Gridiron team.









VTO Sports Elite 100 Coming to Charlotte

VTO Sports is the industry leader in delivering Football Combines and Football Camp experiences that not only tests your athletic ability but provides valuable recruiting education.

VTO Sports provides valuable information on the recruiting process and the stages that need to be concentrated on to take advantage of the opportunities that may be presented. VTO’s Elite 100 Camps are known for meticulous execution and energy throughout the teaching and competition phases.

The VTO Sports Elite 100 is an invitation only camp where the top performers from the VTO Sports Combines are invited to compete against other top regional athletes.  The VTOSports Elite 100 gives top regional performers the opportunity to showcase their talents and skills against other top high school football players while being coached by a top notch staff.

The 2016 VTO Sports Elite 100 for North Carolina will be held at Mallard Creek High School in Charlotte on March 20th. The cost of the invitation-only field is $85.


 

Coaches: Nominate a player here.